Na rynku jest bardzo duży wybór książek. Gromadzimy własne notatki i fiszki. W szkole dostajemy kserówki z różnych zbiorów. Które zbiory najlepiej wybrać?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W swojej „karierze” nauki do matury z chemii przebrnęłam przez naprawdę pokaźną liczbę książek. Trudno byłoby je wszystkie tu wypisać, lecz wypiszę podstawy podstaw, must have każdej osoby aspirującej na 90%+ z tegoż przedmiotu. Kolejność przypadkowa!
ZOBACZ KSIĄŻKI DO CHEMII PDF
[quads id=11]
Literatura pdf
1) Barbara Pac, OMEGA, Zbiór zadań maturalnych – tę książkę należy nie tylko przerobić, ale również zauważać z czym ma się problem i wypisywać na boku te zagadnienia (polecam pisanie zadań w oddzielnym zeszycie). Zadania są bardzo maturalne, wymagają myślenia na poziomie podstawy programowej, nawet troszkę ponad (w niektórych obliczeniówkach), ale to w niczym nie przeszkadza. Na dziale ze stechiometrią osobiście miałam ochotę zrobić z tą książką wiele niemiłych rzeczy 🙂 jednak ich nie zrobiłam i jak się okazuje, wyszło mi to na dobre. Tę pozycję najlepiej zacząć robić wtedy, gdy mamy już jakieś pokłady wiedzy, gdyż ona sprawdza w maturalny sposób, na jakim etapie jesteśmy. Serdecznie polecam i nie wyobrażam sobie przygotowań do matury bez tej książki.
2) Barbara Pac, OMEGA, Arkusze egzaminacyjne – w książce znajduje się parę arkuszy nakierowanych na konkretne działy np. Kinematyka, Chemia Nieorganiczna itp. oraz arkusze ogólnie, jest ich pięć. Z tyłu książki przejrzyste odpowiedzi do wszystkich zadań. Jak dla mnie zbiór ciut łatwiejszy niż z punktu 1), niektóre zadania można pominąć. Mimo to również bardzo zachęcam do przerobienia tej książki.
*PS Wydanie 2016 i 2017 obydwóch zbiorów pani Pac są identyczne, w wydaniu 2015 i niżej jest mniej zadań niż w tych wydanych później (ale są arkusze, które w wersjach 2016 i wyższych są oddzielnymi książkami), także mimo wszystko opłaca się bardziej celować w zbiory z lat 2016 i wyżej 🙂
3) Teraz matura, Nowa Era, Zbiór zadań maturalnych – zbiór robi się w miarę sprawnie, zapewnia kompleksową powtórkę z każdego działu. Zadania maturalne, dosłownie, gdyż część z nich pochodzi z matur. Po zadaniach podzielonych działami jest parę autorskich arkuszy, które również polecam. Rok wydania książki nie ma znaczenia, zadania z działów są te same, zmieniają się jedynie arkusze i to nie wszystkie. Warto!
chemia PDF
4) Dariusz Witowski, Jan Witowski, Chemia, zbiory zadań 1-4 – tutaj zostanę zapewne posadzona na dywanik, gdyż jedynym zbiorem, który zrobiłam z podanych jest zbiór z organicznej. Pozwolił mi on dokładnie wpoić schematy panujące w chemii organicznej, bardzo mi pomógł. Resztę zbiorów może zrobiłam po 2 działy maksymalnie. Jeżeli obliczeniówki nie są Twoją mocną stroną, warto uśmiechnąć się w stronę tomu z obliczeniami, choć pan Kosztołowicz również nie pozwoli Ci się nudzić. Jesteś w pierwszej/drugiej klasie? Polecam zacząć od zbiorów pana Witowskiego i na spokojnie przerobić wszystkie tomy. Jeśli jednak rozpoczynasz trzecią klasę, polecam na pewno skupić się na organicznej oraz na ewentualnie paru innych działach, koniecznych do przećwiczenia. Znów sprawa indywidualna.
5) Piotr Kosztołowicz, Oficyna Pazdro, zestaw 3 zeszytów zadań: Fundamenty, Pierwiastki i związki nieorganiczne, Chemia organiczna – tych książek można użyć zamiennie ze zbiorami podanymi w punkcie 4). Przerobiłam wszystkie zeszyty, jednak tutaj najwięcej zadań ze wszystkich przerobionych zbiorów pomijałam.
Niektóre były bardzo „dzikie”, niektóre nijak się miały do chemii maturalnej. Mimo wszystko większość zadań jest warta uwagi i, tak jak w książce z punktu 1), zadania wymagają myślenia, są nieschematyczne. Odpowiedzi do wszystkich zadań są z tyłu. Tu również polecam oddzielny zeszyt do pisania i zaznaczania, jednak z tą uwagą, że te zeszyty warto przerobić trochę „szybciej”, w przeciwieństwie do zbioru pani Pac, na który czasu nie można oszczędzać.6) Krzysztof Pazdro, Zbiór zadań maturalnych – słynny tomik, brązowy, a potem niebieski w wydaniu z 2013 roku. Przerobiłam małą część tomu, jednak zauważyłam, że zadania niekiedy są ponad maturę i są dość czasochłonne. Polecam, jeśli ani pan Witowski, ani pan Kosztołowicz nie spełnili Twoich oczekiwań. Tutaj się na pewno już nie zawiedziesz