Pytania z chemii na maturze

Mam pytanko do osób, które w tym roku zdawały chemię rozszerzoną i uzyskały wynik powyżej 70%. Jakie zbiory zadań najbardziej Wam pomogły? Pomijam wszystkie arkusze CKE i autorskie, bo wiadomo, że są obowiązkowe.

Skończyłam teraz 2 klasę, moja wiedza nie jest zerowa. Uczyłam się do każdego sprawdzianu, ale dodatkowo nie robiłam prawie w ogóle żadnych zbiorów, matur itd. Skończyliśmy materiał na blokach, w 3 klasie została chemia organiczna. Uważam, że brakuje mi takiego uporządkowania, z każdego działu coś umiem, ale żadnego nie umiem na 100%. Zawsze się znajdzie jakieś zadanie, którego nie potrafię.

Zadania obliczeniowe chemia

Największy problem mam z zadaniami obliczeniowymi (prostsze jakoś idą, ale typowo maturalne już nie do końca) oraz z wszelkimi doświadczeniami, gdzie trzeba wykombinować rozwiązanie i trochę pomyśleć.

W ciągu roku przerobiłam trochę zadań z Witowskiego, ale uważam je za dosyć łatwe. Pazdro zaczęłam teraz w wakacje, ale widzę, że wszystkie zadania są “pod jedno kopyto” i nie bardzo pod maturę. Nie zrobiłam wszystkiego, więc mogę się mylić i proszę o sprostowanie. Szukam zbioru, który będzie dobry na początek nauki do matury. Jednocześnie jednak nie za prosty i zadania będą podobne do tych maturalnych.

Obliczeniowe zadania Pazdro jest dobry, nie pomijaj żadnych zadań z gwiazdkami nawet dwoma, bo zwykle są to zadania idealne na nowa maturę z chemii organicznej do nauki i powtórek polecam stary zielony zbiór z operonu 2. Możesz zrobić teraz maturę z nowej ery, ale nie jest jakaś wybitnie trudna. Dobra tez jest seria chyba Kosztolowicza, 3 książki zadania przedmaturalne.

Pewniaki z chemii na maturze

Plus na maturze z chemii są zawsze pewniaki, które na pewno się pojawią, jak np rozpoznawanie pierwiastków, rozpisywanie ich konfiguracji, izotopy, teoria Bronsteda, redoksy, typy reakcji organicznych i ich mechanizmy itp. i na to trzeba szczególną uwagę zwrócić. Możesz też przerobić tysiące zadań a na maturze i tak dostaniesz coś, co pierwszy raz widzisz na oczy. Również coś co tylko ci się o uszy obiło a w podręczniku jest zaznaczone jako “treść nieobowiązkowa” (jak np miareczkowanie pehametryczne w tym roku).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *